Bisiklet Forum'a Hoş Geldiniz!

Bu forumda dilediğin gibi özgürce konu açabilirsin.
Konu birleştirme, bisiklete yeni başlayan kişiyi ötekileştirme veya bisiklet marka/modeli iyi olmayan kişiyi horgörme gibi saçma davranışlar yoktur bu forumda.

Bağırsak Sağlığı İçin 6 Öneri

ikipedal

BF Üyesi
Katılım
30 Kas 2022
Mesajlar
40
Puanları
8
Marka
Canyon
Obezite, rahatsız bağırsak sendormu ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların doğrudan bağırsaklardaki bakteri türlerinin azlığı ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Peki bağırsak ve bağırsak sağlığı için bu bakteri türlerini arttırmak için neler yapılabilir? Bu amaçla uygulanabilecek 6 öneriyi bu içerikte bulabilirsiniz.

1. Zayıflığa Neden Olan Bakteri: Akkermansia

Akkermansia isimli bakterinin zayıf insanlarda daha fazla sayıda bulunduğu belirlenmiştir. Buradan hareketle de bu bakterinin kilo almayı engelleyebileceği yönünde çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Bu bakteriyi besleyebilecek olan besinlerin en başında ise kuru üzüm gelmektedir.

2. Lifli Yiyecekler

Tükettiğiniz besinlerin çeşidini arttırmanız doğrudan bağırsak bakterilerinin sayısını ve çeşidini de arttırmanıza neden olmaktadır. Bu da bağırsak sağlığı için son derece faydalıdır. Vücutta bulunan yararlı bakteriler özellikle lifli yiyecekleri çok severler. Bu nedenle lif bakımından zengin olan meyve, sebze ve tam tahıllı besinlerin tercih edilmesi bu bakterilerinin çeşit ve sayısının artmasında son derece yararlı olacaktır. Bunların yanında sarımsak, yer elması, muz, elma, yaban mersini ve nohut Bifidobakteri gibi yararlı bakterileri de beslemektedir.

3. Probiyotikler

Özellikle günümüzde bağırsakta bulunan bakterileri desteklediği ve beslediği söylenerek pazarlanan ve çok popüler olan probiyotik ürünlerin uzun vadede bağırsak bakterilerinin sayısını ve çeşidini arttırdığına dair net bir bilgi bulunmuyor. Ancak küçük çocuklarda ve yaşlılarda probiyotiklerin bağırsak sağlığı için faydalı olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir.

4. Mayalı Besinler

Kefir, fermente soya fasultesi ezmesi ya da diğer adıyla miso, turşu, pastörize edilmemiş sütten yapılma peynir gibi mayalı yiyeceklerin yararlı bakterileri beslediği ve desteklediği bilinmektedir. Bu nedenle beslen ve diyet programınıza bu tür besinleri ekleyebilirsiniz.

5. Tıbbi Müdahele

Eğer bağırsaklarınız ile ilgili ciddi sorunlar söz konusu ile uzman kontrolü ve müdahalesi ile farklı yöntemlerde denenebilir. Bunlardan birisi ise yararlı bakteri bakımından zengin kişilerden alınan dışkıların hastalık taramasından geçirildikten sonra ihtiyacı olan kişiye nakledilmesidir. Söz konusu bu nakil yöntemi alıcının kalın bağırsağına veya burnuna bağlanan bir tüp aracılığı ile yapılıyor. Özellikle bağırsaktaki bakteri enfeksiyonu nedeniyle ciddi ishal sorunu olan kişilerde hayat kurtarıcı müdahalelerden birisi olarak bu yöntem öne çıkmaktadır.

6. Kapsül Nakli

Dışkı nakli itici hatta iğrenç geliyorsa onun yerine kapsül yoluyla nakil de tercih edilebilir. Aslında bu yöntem de teknik olarak dışkı nakline benzemektedir. Bu yöntemde sağlıklı vericiden alınan bakteri bakımından zengin olan dışkı mide asidine dayanıklı kapsülerde dondurulduktan sonra ağız yolu ile alınır. Zamanla kapsüller kalın bağırsakta açılır ve sağlıklı bakterilerin oraya yerleşip çoğalmasını sağlar.
 

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.

Ayın en iyi üyeleri

  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.

Forum istatistikleri

Konular
134
Mesajlar
312
Kullanıcılar
112
Son üye
htutkusonmez