Bisiklet Forum Satılıktır!

Satın almak isteyen kişiler BF adlı yönetici ile iletişime geçebilir.

Bisiklet Aksesuarları Nelerdir? (Tüm Bisikletler)

ikipedal

BF Üyesi
Katılım
30 Kas 2022
Mesajlar
40
Puanları
8
Marka
Canyon
İlk kez bisiklet sahibi olanlar ya da bir bisiklet almayı düşünenler için, pedalları güvenli bir şekilde çevirebilmenizi sağlayan temel aksesuarları edinmeniz gerekmektedir.

Giysilerden bisiklet ekipmanlarına kadar, donanımlı bir şekilde bisiklet sürebilmek için sahip olmanız gereken aksesuarların neler olduğunu bu yazıda görebilirsiniz.

1. Kask
Bisiklet kaskı, bisiklete bindiğinizde daima yanınızda bulunması gereken ilk aksesuardır. Bu koruyucu ekipman, kaza anında sizi kafa travması geçirmekten korumak için tasarlanmıştır. İyi bir kask, yolda ya da arazide hayat kurtarır.

Bütçeniz el verdiğince kaliteli bir kask tercih edin. Güvenliğinizi sağlayan temel bir aksesuar olduğu için, bu ürüne fazla miktar harcamaktan çekinmeyin.

2. Tayt
Bisiklet şortları/taytları, birkaç saatlik sürüşe çıksanız bile konforlu ve rahat bir sürüş için gereklidir.

Bu kıyafet bisiklete özel olarak üretilir. Genellikle kalın astarlı, nefes alabilen, kolay yıkanabilen ve hızlı kuruyan bir kumaşa sahiptir. Bu kıyafet ayrıca pişik oluşumunu da engeller.

3. Forma
Bisiklet forması, bu sporu benimseyenler için yapılan giysilerden bir diğeridir. İnce kesimli, terletmeyen, nefes alabilen kumaştan üretilir. Ayrıca bel kısmında geniş bir cebi bulunur. Bu cep, kimliğinizi, atıştırmalıklarınızı, cüzdanınızı, su mataranızı ya da diğer küçük eşyalarınızı taşımanız içindir. Bu sayede sırt çantası taşımak zorunda kalmazsınız.

Piyasada tek renkle üretilmiş basit modellerden, desenlerle, yazılarla dolu, rengarenk formalar bulabilirsiniz. Renkli olanlar trafikte görünürlüğü artırdığından daha çok tercih edilmektedir.

4. Su Matarası
Bu ürün, yukarı çekildiğinde açılıp aşağı itince kapanan bir ağızlık bulundurur. Döner kapaklı geleneksel modeller de bulunmaktadır. Genellikle plastik malzemeden üretilir. Kısa sürüşlerde tek matara taşımak yeterlidir. Ancak özellikle sıcak günlerde en az iki matara taşımak daha doğru olacaktır.

5. Lastik Yama Takımı
Bisiklet sürüşlerinizde lastik patlamasıyla mutlaka karşılaşacaksınız. Böyle bir durumda yarı yolda kalmamak için yanınızda bir yama takımı bulundurmak çok önemlidir.
 • Bu takım şu ürünlerden oluşmaktadır:
 • Lastiği janttan çıkarmak için iki adet plastik levye
 • Yamayı lastiğe yapıştırmak için yapıştırıcı
 • Yama
 • Delik olan bölgeyi temizlemek için zımpara
6. Lastik Pompası
Bisiklet sürüşlerinde yanınızdan ayırmamanız gereken aksesuarlardan bir başkasıdır. Yolun durumuna, hava sıcaklığına bağlı olarak bisikletinizin lastikleri zamanla inecektir. Ya da patlak lastiği onardıktan sonra şişirmeniz gerekecektir. Bu yüzden küçük bir el pompası ya da daha verimli çalışan ayak pompası edinmelisiniz.

7. Yedek İç Lastik
Yedek iç lastik, yaptığınız yamanın, deliği tam olarak kapatamadığı ve hava kaçağının devam etmesi durumunda başvuracağınız çözümdür.

Bu nedenle yedek bir iç lastiği yanınızda bulundurmakta fayda var. Patlak lastiği atmamanız gerektiğini unutmayın. Eve vardığınızda, daha sakin bir şekilde bu patlağı yamayabilirsiniz.

8. Bisiklet Eldiveni
Bisiklet eldivenleri, ani bir düşme durumunda ellerinizi korumak için kullanılır. Bununla birlikte ellerinizin gidonları kavramasına, fren ve vites kollarının daha hassas ve sıkı kullanılmasına imkan verir.

Açık parmaklı modelleri olduğu gibi tamamen kapalı olanları da vardır. İkinci seçenek, tüm elinizi düşmelere karşı korurken, açık parmaklı eldivenler sıcak havalarda daha fazla rahatlık sağlar.
 

Seyyah

BF Üyesi
Katılım
27 Şub 2023
Mesajlar
7
Puanları
3
Marka
Mosso
Hocam bence en önemli parçayı es geçmişsiniz. Küçük bir alyan takımı her zaman kurtarıcıdır. Onu da ekleyin mesajınıza isterseniz
 

Benzer konular

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.

Ayın en iyi üyeleri

 • Bu ay: 1 mesajı var.
 • Bu ay: 1 mesajı var.
 • Bu ay: 1 mesajı var.
 • Bu ay: 1 mesajı var.
 • Bu ay: 1 mesajı var.
 • Bu ay: 1 mesajı var.

Forum istatistikleri

Konular
134
Mesajlar
313
Kullanıcılar
113
Son üye
grikedi