Bisiklet Forum Satılıktır!

Satın almak isteyen kişiler BF adlı yönetici ile iletişime geçebilir.

Bisiklet Alacaklara Tavsiyeler

ikipedal

BF Üyesi
Katılım
30 Kas 2022
Mesajlar
40
Puanları
8
Marka
Canyon
Geçmiş yıllarda bir bisiklet beğenip satın almak çok daha basit bir işti. Yapmanız gereken bir mağazaya gidip az sayıdaki modeller arasından size en uygun olanı almaktı. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte bisiklet üretimi yüzlerce farklı seçenek ve model geliştirdi. Bisiklet sahibi olmak isteyenler için bu gelişmişlik iyidir ama en doğru bisikleti seçmenin biraz karmaşıklaştığı da bir gerçek. Peki ilk kez bisiklet satın alacaklar nelere dikkat etmeli?

1. Bütçenizi Doğru Kullanın
Bisiklet satın almanın ilk adımı, ne kadar ödeyebileceğinizi belirlemektir. Burada bilmeniz gereken, bisikletin yanında bazı temel ekipmanlara da ihtiyacınızın olacağıdır. Güvenliğiniz için kask, gözlük ve eldiven üçlüsüne mutlaka sahip olmalısınız. Bu ürünler kadar olmasa da yanınızda bulunmasının kolaylık sağlayacağı ekipmanlar da vardır. Bunlar: küçük bir lastik pompası, trafikte sizi görünür kılacak bisikletçi kıyafeti, patlak lastiği tamir etmenize yarayacak plastik levye ve tamir kiti ve bir gün mutlaka kullanmak zorunda kalacağınız alyan anahtarı.

Daha uzun süreli sürüşler ve omurga sağlığınız için selenin nasıl ayarlanması gerektiğini de öğrenmelisiniz.

Bisiklet alırken uzun vadeli kullanmayı düşünmeniz ve buna uygun olan bütçeyi ayırmanız daha doğrudur. Ucuz modellerden kaçınmalı fakat ilk bisiklet için pahalı modelleri de elemelisiniz. Önemli olan üzerinde güvende hissedeceğiniz bisikleti seçebilmektir.

2. Bisikleti Ne Amaçla Kullanacağınızı Belirleyin
Bisiklet üreten şirketler her türlü kullanıcıya hitap etmeye çalışır. Temel kategorilere bakacak olursak:

- Şehir Bisikleti: Yerleşim yeri içinde kullanılması için tasarlanmıştır. Bu bisikletlerden bazıları hıza bazıları konfora odaklanır. Hangisinin hız, hangisinin konfor odaklı olduğunu pedal konumuna ve gidona bakarak anlayabilirsiniz. Yükseltilmiş gidona sahip olanlar daha rahat bir bisiklet olduğunu gösterir.

İyi bir şehir bisikletinde sağlam lastikler, çamurluklar (ya da bunun için açılmış delikler) ve yan çantalar için bagaj demiri bulunmalıdır. Bagaj demirine asacağınız heybeler, sizi sırt çantası ağırlığından kurtaracak ve keyifle yol almanızı sağlayacaktır.

- Dağ Bisikleti (MTB): Arazi kullanımı için üretilirler. Yapı olarak sağlamdır. Geniş ve yüksek dişli lastiklere sahiptir. Ön süspansiyona sahip olmalıdırlar.
Günümüzde çoğu dağ bisikletinde kullanılan fren sistemi ’disk fren' olarak bilinen sistemdir. Disk frenler, dağ bisikleti söz konusu olduğunda, geleneksel 'jant freni' (V fren) kullanılan bisikletlere göre bazı avantajlar sunar.

Daha çok doğanın içinde pedallamak isteyenler ve doğada kamp yapmayı sevenler için üretilmiş olmalarına rağmen, asfalt performansları da çok kötü sayılmaz. Ancak asfalt yoldaki sürtünmeden dolayı lastikleri çabuk yıpranır. Bu da dağ bisikletinin şehir içi kullanımındaki dezavantajdır.

- Yol Bisikleti: Asfalt üzerinde sürmek için tasarlanan yol bisikletleri diğer türlere göre daha hafiftir. Ayrıca dar tekerleklere, dişsiz lastiklere ve birden fazla kavrama pozisyonuna imkan veren kavisli bir gidona sahiptir.

Özellikle yol yapısı düzgün olan sokaklarda, caddelerde, şehirler arası yollarda bir ulaşım aracı olarak gayet iyi çalışırlar. Fakat ince lastikler daha az güvenlik ve kontrol sağlamanın yanında delinmelere karşı daha hassastır.

Bir yol bisikletinin esas kullanım alanı dümdüz uzanan asfalt yollar ve tercihen birkaç bisikletçiden oluşan grup sürüşleridir.

- Hibrit Bisiklet: Bu tür bisikletler hem şehir içi hem doğada pedallamak isteyenler için dağ ve şehir bisikletlerinin özelliklerinin bir araya getirilmesiyle üretilir. Lastikleri yol bisikletleri gibi pürüzsüz değil dişlidir. Bu sayede köy yollarında da kullanımı oldukça rahattır.

Bazı modeller süspansiyonsuzdur ve bunlar sert bir alüminyum kadro olarak üretilir. Fakat çoğunlukla kilitli süspansiyonla üretimleri yapılır. Asfalt ve düz yollarda pedallarken süspansiyonu kilitleyip devre dışı bırakmak size büyük avantaj sağlar. Daha az yorulur ve daha konforlu bir sürüş yapabilirsiniz. Engebeli arazide ise süspansiyonları açarak sarsıntıdan kaynaklı oluşacak bazı problemlerin önüne geçmiş olursunuz.

Hibrit bisikletlerin bagaj ve çamurluk desteği vardır. Kullanıcısına çok fazla avantaj sunar. Bu yüzden ilk bisiklet tercihi bakımından hibrit bisikletler her zaman için bir adım öndedir.

- Katlanır Bisiklet: Bu bisikletler genellikle 20 inçlik jantlardan oluşur. Bagaj demiri ve çamurlukları ile birlikte satılır. Evde yer sorunu yaşayanlar ve işe bisikletle gidenler için harika bir çözümdür. Evinize, işinize rahatça taşıyıp saklayabilirsiniz.

Büyük şehirlerde kullanımı kolay ve pratiktir. Ayrıca günübirlik turlarda da sizi gideceğiniz yere rahatça ulaştırır.
 

Benzer konular

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.

Ayın en iyi üyeleri

  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.

Forum istatistikleri

Konular
134
Mesajlar
313
Kullanıcılar
113
Son üye
grikedi