Bisiklet Forum Satılıktır!

Satın almak isteyen kişiler BF adlı yönetici ile iletişime geçebilir.

Bisiklet Çamurluğunun Faydaları

ikipedal

BF Üyesi
Katılım
30 Kas 2022
Mesajlar
40
Puanları
8
Marka
Canyon
Islak ya da çamurlu yolda bisiklet sürmek zor bir iştir. Çamurluklar bu zorluğu bir nebze hafifletir. Çamurun, çakılların ve kirlerin bisikletçiye doğru fırlamasını önler.

Eğer bu aksesuarı alıp almama konusunda tereddüt yaşıyorsanız aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Bisiklet Çamurluğu Nedir?
Adından da anlaşılacağı üzere, pedalladığınız yolda çamur, taş ve diğer kirlerin bisikletçiyi rahatsız etmesini önleyen ve eve temiz dönmenizi sağlayan bir aksesuardır. MTB'lerde, tur ve şehir bisikletlerinde sık kullanılır.

Çamurluk, bisikletçiyi daha temiz tutmanın yanı sıra, bir güvenlik aksesuarıdır. Çünkü tekerleğe saplanan çakılların bisikletçinin yüzüne fırlayarak kazalara neden olmasını engeller.

Çamurluğun Faydaları Nelerdir?
Bazı bisikletçiler, bisiklet çamurluğunun pek estetik durmadığını düşünür. Oysa çamurluk, bisiklet üzerinde çok işlevli bir aksesuardır.

- Sırtın ve yüzün çamur, çakıl ve diğer kirlere maruz kalmasını önler.

- Basit bir bağlantısı vardır. Doğrudan sele borusuna, ön çatala veya ön süspansiyona takabilirsiniz.

- Vidayla tutturulduğundan dolayı kullanılmayacağı zaman kolayca çıkarılabilir.

- Genellikle daha fazla direnç ve dayanıklılık sağlayan, ısıya ve darbelere karşı yüksek dirençli ABS plastikten üretilir.

- Her türlü jant ve bisiklet modeli için kullanabilirsiniz.

Bisiklet Çamurluğu Modelleri
Bisikletinize nasıl bir çamurluk alacağınızı belirlemek için başlıca modelleri bilmelisiniz. Çamurluğun türüne bağlı olarak koruma derecesi farklılık gösterir.

Geniş lastiklere sahip MTB bisikletler, sürücüye yeterli koruma sağlayan daha geniş çamurluklara ihtiyaç duyar. Yol ve tur bisikletleri, kullanıma bağlı olarak daha uzun çamurluklara sahiptir. Şehir bisikletlerinde ise lastiğe daha yakın çamurluklar tercih edilir.

1. Esnek Çamurluklar
Polipropilen veya PP'den yapılmıştır. Dağ bisikletlerinde kullanımı yaygındır. Daha iyi performans sağlaması bakımından küçük, esnek ve hafif modellerdir.

Bu çamurluklar diğerlerinden daha ince ve daha küçüktür. Bu da bisikletin aerodinamiğini iyileştirir. Kaliteli malzemeden üretildiği için aynı zamanda dayanıklıdır.

2. Sert Çamurluklar
En geniş kapsama alanı sunan modellerdir. Esnek çamurluklardan daha büyük ve daha güçlüdürler. Tekerleklerin yaklaşık yarı çapını kaplarlar.

Bu özelliklerinden dolayı, sert çamurluklar daha çok şehir bisikletlerinde kullanılır. Lastiklerden gelen suyun bisikletçinin yüzüne ya da sırtına sıçramasını engeller.
 

Benzer konular

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.

Ayın en iyi üyeleri

  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.

Forum istatistikleri

Konular
134
Mesajlar
313
Kullanıcılar
113
Son üye
grikedi