Bisiklet Forum Satılıktır!

Satın almak isteyen kişiler BF adlı yönetici ile iletişime geçebilir.

Bisiklet Işıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ikipedal

BF Üyesi
Katılım
30 Kas 2022
Mesajlar
40
Puanları
8
Marka
Canyon
Trafikte bisikletin görünür olması esastır. Bunun için gece veya gündüz olması fark etmez. Bisiklet üzerinde aydınlatıcı kullanmanın pek çok artısı vardır.

Bisiklet ışıkları hakkında bilgiler içeren bu yazı size doğru ışık seçimi hakkında da yol gösterecek.

Bisikletinize bir aydınlatma aracı seçme sürecindeyseniz bilmeniz gereken iki teknik terim vardır: LED ve lümen. Bu kelimeler ekipmanın kalitesi hakkında çok şey anlatır.

LED Nedir?
LED, ışık yayan bir sistemdir. Konut lambalarında sık kullanılan bu model, en ekonomik ve verimli aydınlatmadır.
Bisiklet farı olarak da kullanılan LED lambalar, ışık yoğunluğunu sabit tutar. Yüksek dayanıklılığa sahiptir ve fazla enerji harcamaz. Beyaz rengin avantajlı olduğu söylenebilir çünkü hem gece hem de gündüz, her çeşit arazide öne çıkmanızı sağlar.

Piyasada hem geleneksel bisiklet farı şeklinde hem de modern ve yüksek yoğunluklu LED aydınlatma bulabilirsiniz. İkinci seçenek daha fazla aydınlatır ve daha kalitelidir. Günümüzde çoğu bisiklet lambası LED'den üretilir.

Lümen Nedir?
Lümen, bir alana düşen ışığın yoğunluğunu gösterir. Yani lümen sayısı ne kadar yüksek olursa, lambanın isabet ettiği yer o kadar aydınlık olacaktır.
Ortalama 100 lümenin üzerindeki bir bisiklet lambası önünüzdeki çok fazla alanı aydınlatmaya yeterlidir.

Bisiklet Lambalarında Kullanılan Enerji Kaynakları
Aydınlatma türüne ek olarak, bisiklet lambaları için güç sistemlerinin neler olduğunu da bilmekte fayda var.

1. Pil
Kolay ulaşılabilen ve turlarda şarj sorununu azaltan bir enerji kaynağıdır. Bu model pratik ve kullanışlıdır, yerine yerleştirip cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Dezavantajı, cihazın kullanmak zorunda kaldığı enerjiye bağlı olarak pillerin kısa sürede boşalabilmesidir. Piller ayrıca sızdırma yapabilir ve bu da cihazın ömrünü tüketebilir.

Diğer bir dezavantajı ise pil şarjı düşmeye başladığında aydınlatmanın da aynı oranda azalmasıdır. Bu yüzden düşük pillerle gece sürüşü yapmak tehlikelidir.

Gelişen teknolojiyle artık şarj edilebilir piller üretilmektedir. Geleneksel pillere göre bunlar daha çok işinize yarayacaktır.

3. Usb Şarj
Günümüzün vazgeçilmez enerji kaynağı usb girişli şarj cihazlarıdır. Sadece prize takın ve şarj olmasını bekleyin. Bu avantajın yanı sıra, hemen hemen tüm modellerde pil tamamen şarj olduğunda yeşile veya başka bir renge dönen bir ışıkla size tam olarak dolduğunu gösteriyor olmasıdır.

Piller dahili ve sızdırmazdır. Bu da ekipmanı korur ve daha uzun ömür sağlar. Ayrıca bu piller, çeşitli modlarda aydınlatma sunabilir.

Bisiklet Lambaları
Bisiklet aydınlatmalarının bağlantı türleri çok çeşitlidir. Gidona, sele borusuna, süspansiyon üzerine, bagaj demirine veya kaska sabitleyebilirsiniz.
Kontrol etmeniz gereken şey, çeşitli çaplarda parçalarla sabitleme yapıldığından, braketin bisikletinizin gidonuna veya sele borusuna uyup uymadığıdır.

Bisikletin aydınlatma düzeni bir araba gibidir: önde beyaz ışık ve arkada kırmızı ışık. Bu yüzden her zaman bu ikisini birlikte kullanmalısınız. Bu sayede önünüzde veya arkanızda kim varsa sizi kolayca fark edebilir.

Aydınlatmayı güçlendirmek için arkada ve önde birden fazla far da kullanabilirsiniz. Bu, sürücüler, yayalar ve sürdüğünüz yerde bulunan diğer kişiler tarafından daha uzak mesafelerden fark edilmenizi sağlar.

Bisikletiniz İçin Doğru Lambayı Seçmek
Malzemenin kalitesini göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız. Analiz etmeniz gereken bazı basit kriterler vardır:

- Cihaz, yoğun güneşe ve yağmura dayanacak şekilde iyi kapatılmış olmalıdır.

- Dış çerçevede kullanılan malzemeler sağlam olmalıdır.

- Şarj edilebilir pillerle aydınlatma durumunda, pilin mümkün olduğu kadar çok şarj döngüsüne dayanması gerekir.

- Sabitleme sistemi aydınlatma kalitesini bozmamalıdır.

- Garanti belgesi sunan, güvenilir markaları tercih edin.

- Kısık ışıklar tabelaları fark etmek içindir, daha parlak ışıklar ise yolu aydınlatmak içindir.

- Alacağınız bisiklet lambasının en az üç çalışma modu olmalıdır: aralıklı, düşük mod ve yüksek mod. Bu sayede, ihtiyaç duyduğunuzda bazı modları kullanarak pilden tasarruf edebilirsiniz.
 

Benzer konular

Çevrim içi üyeler

Şu anda çevrim içi üye yok.

Ayın en iyi üyeleri

  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.
  • Bu ay: 1 mesajı var.

Forum istatistikleri

Konular
134
Mesajlar
313
Kullanıcılar
113
Son üye
grikedi